V torek, 1.10.2024, smo se z izbirnim predmetom učenke in učenci Osnovne šole 8 talcev odpravili na obisk na Radio televizijo Slovenija. V Ljubljano smo se odpravili skupaj z našo mentorico Dašo Birsa. Preden smo prišli tja, smo si še pripravili vprašanja, ki jih bomo tam zastavili.
Tam nas je toplo sprejela Katja Pečaver in nam povedala, da nam bo danes ona predstavila RTV. Najprej nam je povedala, da je RTV Slovenija javni medijski center in da imajo osem radijskih postaj.
Potem smo se napotili na ogled naše prve točke, ki je bil prostor, v katerem so ličili voditelje oz. voditeljice in vse nastopajoče. Ljudem, ki po poklicu ličijo, pravimo maskerji. Povedala nam je, da ličenje ženske traja do 45 minut, ličenje moškega pa le od 5 do 10 minut. Pred vsako oddajo je ličenje zaželeno, saj lahko kamera zelo poudari naš izgled. Povedala je tudi, da večinoma delajo “beauty makeup”. Ko pa morajo maskerji naličiti osebo za kakšno posebno oddajo, pa večinoma izberejo “fantazijski makeup”, v katerem uporabijo razne dodatke kot lasulje, dragulje, raznorazne barve … Po končanem govoru o maskerjih smo se napotili na ogled naše druge točke in sicer garderobe.
Foto: Nika Blaznik
V garderobi delajo stilisti oz. kostumografi, ki oblačijo voditelje in voditeljice. Stilist oz. kostumograf mora zelo dobro poznati oddajo, saj mora na temo te oddaje obleči voditelja oz. voditeljico. Za informativno oddajo stilist ne sme voditelja obleči v kakršnekoli bleščice, dekolteje in podobno. Za razvedrilno oddajo pa stilist sme obleči voditelje v bleščice, dekolteje, mini krila, obleke … V skladišču oblačil imajo zelo veliko različnih oblačil, kot so zaporniška oblačila, taborniška, vojaške obleke … V garderobi imajo moški in ženske ločena oblačila. V garderobi je en prav poseben del oblačil, ki se imenuje modni del. Tam imajo razne obleke, npr. poročne obleke, obleke z bleščicami …
Po pogovoru smo se napotili na ogled naše tretje točke in sicer skladišča. V skladišču so spravljeni raznorazni predmeti. Predmetov je okoli 100 000! Skladišču se še drugače reče fundus rekvizitov. V skladišču smo si smeli ogledati vse rekvizite v sobi. Niso bili prav zanimivi, saj so to bili predmeti iz vsakdanjega življenja.
Foto: Nika Blaznik
Naša naslednja točka je bil studio. V studio je bilo svetlo in z zelo veliko kamerami. Gospa »vodička« nam je povedala, da ima vsaka oddaja različno osvetlitev. V največji dvorani snemajo Male sive celice, Vem, Joker … Da se oddaja uspešno posname pomagajo režiser, snemalec, osvetljenost, snemalec zvoka … Studio je velik 700m2 . V eni dvorani je posnetih več scen. Katja je zelo poudarila, da je televizijsko delo teamsko delo.
Foto: Nika Blaznik
Po ogledu in slikanju studia smo se sprehodili čez prostor, v katerem imajo predmete za scene. Ljudje, ki po načrtih izdelujejo scene, se imenujejo mizarji. Prav posebne scene pa imajo zeleno platno, to so virtualne scene.
Foto: Nika Blaznik
Po sprehodu smo prišli do studia 2. V njem snemajo: Kaj dogaja?, Dobro jutro … Studio je velik 400m2 .
Naša naslednja točka je bil še en studio, ki pa je drugi najmanjši. Velik je 250m2 . V njem snemajo Infodrom, Ribiča Pepeta, Vreme …
Nato smo se sprehodili do Multimedijskega centra (MMC-ja). Predstavila ga nam je Barbara Stergeman Brezavšček. MMC je aktualen že od leta 1995 do danes. Pri MMC-ju snemajo podcaste. Imajo tudi digitalno podporo. Pri MMC-ju imajo zaposlenih osem programerjev. Programerji delajo digitalne platforme. Barbara nam je povedala eno zanimivost. Na televiziji je možno najti teletekst, za katerega veliko ljudi sploh ne ve, da obstaja. Z drugo besedo se mu še reče prainternet. Teletekst so torej spletne novice. RTV ima tudi dve spletni strani, ki sta RTV365 in pa RTVSLO.si.
To je bila zadnja informacija, ki smo jo pridobili pred odhodom. Tako se je naš ogled končal.
Nedavni komentarji